Ev Hanımları Nasıl Kredi Kartı Alabilir?

Bankalar ev hanımlarını ‘Gelir Belgesi Olmayan Tüketiciler’ sınıfında görmekte olup bu müşterilerine de kredi kartı vermektedir. Ülkemizde gelişen ekonomi etkisini en çok bankalarda göstermiş olup bankalar da müşterilerine özel avantajlarla kredi ve kredi kartı imkanı sağlamışlardır.

Başlarda geliri olmayan müşterilerine kredi kartı temin etmeyen bankalar ‘Gelir Belgesi Olmayan Tüketiciler’ kapsamında bir sınıf oluşturmuş ve ev hanımlarını da bu sınıfa sokarak 2018 yılı itibariyle kredi kartı taleplerini olumlu yanıtlayarak kredi kartı vermeye başlamıştır.

Ev Hanımları Kredi Kartını Nasıl ve Nereden Alırlar?

Ev hanımları kullanmak istedikleri bankanın kredi kartı başvurusunu ilgili bankanın herhangi bir şubesinden, internet veya mobil bankacılık uygulamaları üzerinden yaparak kredi kartı talep edebilmektedirler. Bu aşamada kira gibi ek gelir olan finans kaynağı olan vatandaşlarımızın bankaya bunu belirtmeleri başvurularının olumlu bir şekilde sonuçlanması aşamasında fayda sağlamaktadır.

Kredi Kartı Alırken Bankalar Nelere Dikkat Etmektedir?

Bankalar ev hanımlarına kredi kartı verirken diğer müşterilerinde dikkat ettiği hususların aynısına dikkat etmektedir. Bu hususlar başvuruyu yapan ev hanımının mali açıdan temiz bir sicil kaydına sahip olması, üzerine kayıtlı olan veya kiraya verdiği herhangi bir taşınmaz ya da taşınır malın olması, başvuru yapan müşterinin ödeme gücü (bu aşamada ev hanımının aldığı nafaka veya herhangi bir kira geliri bankalar açısından önemlidir) ve gösterilen kefil şeklinde olmaktadır.

Kredi Kartı Başvuruları Olumlu Sonuçlanmayan Ev Hanımları Ne Yapmalıdır?

Kredi kartı başvuruları banka tarafından olumlu sonuçlanmayan ve kredi kartı temin edilmeyen ev hanımlarının bu aşamada ek kart yolunu tercih ettikleri günümüzde sıkça rastlanmaktadır. Eşi kredi kartı kullanan ev hanımları, eşlerinin kullandıkları kredi kartlarındaki limitten belirledikleri bir miktar düşüş yaptırarak o miktarı talep ettikleri ek karta yansıtmaktadırlar.

Örnek olarak; 5000 Türk Lirası limitinde kredi kartına sahip olan bir vatandaşın 1000 Türk Liralık ek kart talebinde bulunarak ana kredi kartındaki limitini 4000 Türk Lirasına düşürdüğü ve gelen ek karttaki 1000 Türk Liralık limiti eşine verdiği gibi hususlar günümüzde sıkça rastlanmakta ve tercih edilen bir yol olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir