Kredi Kart Alımları Hakkında

Kullanımı her geçen gün artan kredi kartları aynı zamanda sahip olduğu özellikler itibariyle de değişkenlikler göstermektedir. Bankalar tarafından sunulan çeşitlerin giderek artmasıyla birlikte kullanım durumları da şekillenirken işlemlerde birtakım özellikler bulunmaya devam etmektedir.

Kredi Kart Başvuruları Nasıl Olur?

Hemen hemen tüm bankalar tarafından çok hızlı bir şekilde kredi kartları sunulmaya devam etmektedir. Şubeye bir kez bile gidilmesine gerek kalmadan arzu edilen kart seçenekleri pratik bir şekilde alınabilir, birkaç gün içinde kuryeyle teslim edildikten sonra kullanıma başlanabilir. Bunun için SMS ya da Cep Telefonu bilgileri üzerinden kayıt olma durumu yeterli olurken aynı zamanda internetten form doldurularak da kredi kartları alınabilir. T.C Kimlik numarasıyla birlikte kişinin cep telefonu ve gelir durumuna ilişkin bilgi vermesi yeterli olmaktadır. Bu bilgilerin tamamlanmasının ardından işlemler başlatılırken bazı bankalarda işlem onayı birkaç dakika içinde gerçekleşmektedir. Bu sürecin ardından belirtilen adrese kredi kartının gönderimi yapılmaktadır.SMS üzerinden yapılan kredi kartı başvurularında ise belirli kodların iletilmesiyle onay alım süreci başlatılmaktadır. Aynı şekilde bilgilerin telefon aracılığıyla verilmesi de sağlanmaktadır. Bu durumda müşteri hizmetleri üzerinden kişinin aranmasıyla süreç başlamaktadır.

Kredi Kart Seçenekleri Nelerdir?

Kredi kartı kullanımları her ne kadar büyük avantajlar getirse de bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi doğru bir kredi kartının seçilmesidir. Verilecek faiz durumları, taksit imkanları, indirimli alışveriş olanakları, seyahat avantajları kredi kartlarının seçeneklerine göre büyük oranda değişkenlikler göstermektedir. Bundan dolayı müşteri hizmetleri üzerinden yardım alınması önerilirken kullanım durumuna göre kartın belirlenmesi gereklidir. Yıl için çok fazla seyahat edenler için Akbank Adios Kart iyi bir seçim olurken alışverişlerde Axess, Maximum ya da Garanti Bonus Card kullanabilirsiniz.

Sicil Affı Durumları Hakkında

Kullanılacak kredi kartlarının ödeme durumları belirtilen aylık ortalama gelir durumuna göre şekillenmektedir. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı alınan kredilerin ödenmemesi, ödenmeyen kredilere kefil olunması gibi durumlardan dolayı sahip olunan kredi notları düşebilmektedir. Böyle bir durumda kişinin kara listeye girme ihtimali doğmaktadır. Çok uzun bir süre ödeme yapılmaması halinde yükselen borçtan dolayı kara listeye alınan kişilerin tüm bankacılık işlemleri izlenmektedir. Herhangi bir sicil affı döneminde bulunulması halinde banka üzerinden başvuru yapılmalıdır. Ardından borcun yapılandırılarak ödenmesi sağlanmalıdır. Ancak bu sürecin sona ermesi borcun silinmesiyle bitmemektedir. Çünkü sicil affı şartlarından yararlanılmasına rağmen bir kez kara listeye alınan bireyler 5 yıl boyunca takip altında olmaktadır. Çeşitli bankalardan kredi alma ihtimalleri son derece düşük olurken kredi kartlarının limitleri de aşağıda tutulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir