Yeni Kredi Kartı Alma

Kredi Kartı, sevsek de sevmesek de günümüzde hayatlarımızın önemli birer parçaları haline gelmişlerdir. Türkiye’de an itibari ile 30 milyonun üstünde kredi kartı kullanımdadır. Kredi kartları sıradan vatandaş için pek çok yarara sahip olduğu gibi bankalar için de büyük bir gelir kapısıdır. Bu yüzden kredi kartı başvurusu yapmak ne kadar basit ne kadar kolay olursa, bankalar için o kadar karlıdır.

Yeni Kredi Kartı Başvurusu

* İnternet siteleri üzerinden başvuru: Genellikle TC kimlik numaranız ve telefon numaranız gibi birkaç soruya cevap vererek bankaların internet siteleri üzerinden de gelir belgesiz yeni kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

* Şubeden başvuru: Kredi kartı başvurusu yapmanın teknolojiden uzak insanlar için en kolay yöntemidir. Kartını kullanmak istediğiniz bankanın en yakındaki şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. Banka içerisinde görevliler sizlere istediğiniz her konuda yardımcı olacak, sadece birkaç soru sorarak kredi kartı başvurunuzu hemen işleme koyacaklardır.

* ATM üzerinden başvuru: Bu sefer de yapmanız gereken kredi kartını kullanmak istediğiniz bankanın ATM’sine kadar gitmektir. Pek çok banka ATM’si kartsız işlemler bölümünde kredi kartı başvurusu seçeneğini bulundurmaktadır. Sadece birkaç ufak bilginizi girerek kendi başvurunuzu işleme koyabilirsiniz.

* Müşteri hizmetleri üzerinden başvuru: Sadece 5 dakikalık bir telefon görüşmesi ile bankaların müşteri hizmetlerinden kart başvurusu işlemlerinizi kolayca yaptırabilirsiniz.

* Mobil bankacılık üzerinden başvuru: Bankaların kolaylıkla indirebileceğiniz telefon uygulamaları da birkaç tuşlama ile kredi kartı başvurusu yapabileceğiniz bir yöntemdir.

* SMS ile başvuru: Sadece TC kimlik numaranızı belirtilen numaraya göndermeniz ile yapabileceğiniz başvuru yöntemidir.

* Görevliler üzerinden başvuru: Şehir merkezleri veya alışveriş merkezleri gibi yerlerde kurulan banka stantları da kart başvurusu için başka bir seçenektir. Buralarda görev alan çalışanlar en azından bankadaki çalışanlar kadar size yardımcı olacaktır.

Kredi Kartım Ne Kadar Süre İçerisinde Gelir?

Kredi kartı teslim süreleri her geçen gün daha da kısalıyor olsa da hala beklemeniz gereken birkaç günlük bir süre bulunmaktadır. Hakkınızda çeşitli işlem ve araştırmaların yapıldığı bu süreç ise tamamen bankanızın hızına bağlıdır. İşte bekleyeceğiniz o süreç içerisinde bankanızın yapacakları:

Bankanızın kart başvuru işleminizi aldığı andan sonra ilk yapacağı iş herhangi bir kara listede olup olmadığınızı kontrol etmektir. Kara listelerse bankaların birbirleriyle paylaştıkları, içlerinde kredi kartı veya kredi borçlarını ödemeyen insanların oldukları listelerdir. Bir anlamda bu listeler bir bankanın diğer bankalara “bu kişiler beraber çalışılmaya uygun kişiler değildir” deme yöntemidir. Genellikle herhangi bir bankanın kara listesine girerseniz diğer bankalardan kredi kartı veya kredi alma ihtimaliniz büyük oranlarda düşer. Eğer kredi kartı veya kredi alırsanız da alacağınız miktarlar çok düşük olacaktır.

Hiçbir kara listede bulunmazsanız yeni kredi kartı başvurusu işleminiz onaylanır. Sıradaysa kredi kartınızın limitini belirlemek vardır. Kredi kartların limitleri belirlenirken de bankalar kredi notu denilen bir sisteme başvurur. Bu sistem de bankaların ortak kullandıkları bir sistemdir. Herkesin kendine özel bir kredi notu bulunur. Bu not ise daha önceki kredi kartlarınızın aylık ekstrelerini düzenli ödeyip ödemediğinize, tek seferde ekstrenin ne kadarını ödediğinize, kredilerinizin taksitlerini zamanında ödeyip ödemediğinize, aylık gelirinize, banka hesaplarınızda ki mal varlığınıza, taşınmaz mal varlıklarınıza ve birkaç benzer detaya göre belirlenir.

Kredi notunuz öğrenildikten sonra ise kredi kartınızın limiti belirlenir. Geliri veya birikimi olmayan bir öğrenci veya ev hanımıysanız genellikle kredi kartınızın limiti minimum olan 500 TL ile 750 TL arasındaki limiti geçmez. Eğer mükemmel bir kredi notuna ve değerli taşınmaz mal varlıklarına sahip olmanız durumunda ise kredi kartınızın limiti on binlerce Türk lirasını bulabilir.

Kredi Kartı Başvurum Onaylandı

Bu aşamadan sonra ise geriye sadece bankanız tarafından kredi kartınızın hazırlanılması kalmıştır. Kart hazırlanma işlemleri ise genel müdürlüklerde gerçekleşir. Dolayısıyla büyük şehirlerde ikamet ediyorsanız kredi kartlarınız çok daha hızlı bir şekilde elinize ulaşır. Kartlar özel kuryeler tarafından teslim edilir. Teslim ancak atılan imza ile gerçekleşir. Kuryeler sizi belirlediğiniz adreste bulamaz ise kartları genellikle en yakın banka şubesine bırakırlar. Sizlerde en yakındaki şubenizden kimlik kartınız ile kredi kartınızı uygun bir vakitte alabilirsiniz. Bütün saydığımız bu işlemler ise genellikle bir haftalık zaman dilimini geçmez.

Kartınızın istediğiniz adrese gönderilmesi ile de yeni kredi kartı başvurusu işleminiz tamamlanmış olur. Kartınızın şifresini belirledikten sonra yeni kredi kartınızı istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

7 Yorumlar on “Yeni Kredi Kartı Alma”

  1. Kredi kartı istiyorum ama notum düşük diye onaylanmıyor notumu yükseltmem için de banka ile çalışma yapmam gerekıyor bunun için bana bi fırsat verilmesini rica ediyorum çalışıyorum eşimde çalışıyor geçmiş dönemlerde ki tahlilsizlik yüzünden olmuyor bi şans daha istiyorum rica ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir