Yeni Sicil Affı ile Kredi Kartı Alma

Kredi sicili bozuk olanlar, bankalar tarafından kara listeye alınan ya da kırmızı kalem çekilmiş kişiler kredi kartı alabilir mi? Bu yazımızda sizlere bunu anlatacağız.Kredi ya da kredi kartlarının borçlarını çeşitli sebeplerden ötürü aksatan ya da hiç ödemeyen insanlar bankalar tarafından takibe alınırlar ve en sonunda kara liste adı verilen listeye alınırlar. Bu kara listedeki insanlara bankalar ödeme alışkanlıkları olmadıklarını düşündükleri için kredi kartı veya kredi vermeye çekinirler bu yüzden de herhangi bir bankadan kredi kartı alma olasılıkları sıfıra yakındır. Ancak Yeni Sicil Affı ile birlikte gelen düzenlemeyle, düzenlemenin geldiği tarihten itibaren 6  ay içerisinde tüm borçlarını ödemeleri veya yapılandırmaları halinde ödeme geçmişlerindeki performansları gözardı edilecek ve bankaların inisiyatifinde olarak istedikleri kredi veya kredi kartı verilecektir.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kart Başvurusu

Kredi notu düşük olanların yükseltmesi için yapması gerekenler ödemelerini geçirdikleri kredileri varsa bu krediyi ödemeleri ardından da kapatmaları kredi notlarının yükselmesine neden oluyordu, bununla birebir aynı çerçevede bir af sayılabilir.Yani Yeni Sicil Affından yararlanmak isteyenler öncelikle yapmaları gereken şeylerden ilki; ödemedikleri borçlarını gidip bankaya yapılandırmaları ya da imkanları varsa o borcu kapatmaları ve ardından bankalara gidip başvuru yapmaları gerekmektedir.

Şubeye Gitmeden Kredi Kartı Başvurusu

Kredi kartı almak için artık bankaların şubelerine gitmeye gerek yok. Kredi kartı almak istediğiniz bankanın internet sitesine giriş yapıp, kredi kartı alma formunu doldurduktan sonra en fazla 2 gün içerisinde cep telefonunuza dönüş yapılacaktır. Olumlu bir dönüşte kartınız evinize ya da en yakınınızdaki banka şubesine gelecektir.İnternetten başvurmak dışında iki yöntem daha bulunmaktadır. Bunlardan birisi çağrı merkezini arayarak müşteri temsilcisiyle görüşmektir. Bir diğeri ise direk banka şubesine giderek oradaki müşteri temsilcisiyle görüşmektir. En etkili yöntem bu olabilir çünkü size olumsuz bir yanıt verirse bunun nedenlerini açıklayabilir ve bu olumsuz yanıtı nasıl olumlu bir hale dönüştürebilirsiniz bunun hakkında size çok net bilgiler verebilir.

Sicil Affı Neden Önemlidir?

Eğer bir bankanın kara listesine girdiyseniz bu listeden çıkmak için önce borcunuzun tamamını ödemeniz ve bundan sonra hiç borç yapmadan 5 yıl geçirmeniz gerekmektedir. Ancak Kredi Sicil Affı çıkınca bu dertlerden kurtuluyorsunuz ve borcunuzu ödedikten sonra kredi almanız ya da kredi kartı almanız sadece bankaların inisiyatifine kalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir